PIELGRZYMKA MEDJUGORIE I CHORWACJA 24/25.06 – 04.07.2018 r.

PLAN PIELGRZYMKI – POBIERZ


Dzień 1 – wyjazd z Polski

Dzień 2 – Varazdin – Marija Bistrica

Pierwszy przystanek naszej pielgrzymki – Ludbreg (Chorwacja) – miasto cudu eucharystycznego. Do dziś – już od sześciu wieków – przechowywana jest tu Krew Chrystusa. Monstrancja z Krwią znajduje się w sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa. Do tego miejsca zdążają tysiące pielgrzymów i wymadlają łaski dla siebie i swoich bliskich. więcej …

Za nami Varazdin – barokowe miasto z renesansową twierdzą Stari Grad oraz historycznym centrum miasta. Oczywiście oprócz spaceru i zwiedzania była też chwila na modlitwę.

Kilka zdjęć z naszej wizyty w najważniejszym chorwackim Sanktuarium Maryjnym w Mariji Bistricy, gdzie obiektem kultu jest późnogotycka, drewniana figura Matki Bożej datowana na koniec XV wieku.

Dzień 3 – Plitvickie Jeziora – Medjugorie

Dzisiaj spacerowaliśmy w pięknych okolicznościach przyrody.

„16 jezior położonych na różnych wysokościach, trawertynowe groble, wodospady, których jest około 90, a wszytko to na powierzchni 200 hektarów Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji, który znajduje się przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jeziora powstały w wyniku zapadania się stropów jaskiń, które z kolei są efektem wapiennego krasu. Wypełniająca je woda ma kolor od błękitnego po ciemnozielony i nieustannie się zmienia za sprawą żyjących tam bakterii i rozpuszczonych w wodzie minerałów. Turyści odwiedzający park mogą spacerować między jeziorami i kaskadami po specjalnych kładkach, na tyle wąskich, żeby mieli wrażenie chodzenia po wodzie.”

Dzień 4 – Medjugorie – Mostar

Wejście na Górę Objawień i Msza Święta w Medjugorie.

Jest taka wdzięczność kiedy chcesz dziękować

lecz przystajesz jak gapa bo nie widzisz komu

a przecież sam nie jesteś płacząc po kryjomu

Niewidzialny jest z tobą, co jak kasztan spada

jest taka wdzięcznośc kiedy chcesz całować

oczy włosy niewidzialne ręce

powietrze deszcz co chlapie

zimę saneczki dziecięce

dom rodzinny co spłonął z portretem bez ucha

rozstania niby przypadkowe

kiedy żyć nie wypada a umrzeć nie wolno

jest taka wdzięczność kiedy chcesz dziękować

za to że niosą ciebie nieznane ramiona

a to czego nie chcesz najbardziej się przyda

szukasz w niebie tak tłoczno i tam też nie widać

Dzień 5 – Medjugorie – Dubrownik

Dzień 6 – Split – Trogir

Tym razem nasza Msza Święta miała miejsce w miejscowości Split. Był też czas na zwiedzanie ruin Pałacu Dioklecjana, katedry św. Duje, perystylu, ratusza, pomnika św. Grzegorza, oglàdaliśmy panoramę miasta ze wzgórza Marjan.

Wieczorem dotarliśmy do Trogiru. Tu zwiedzaliśmy umocnienia obronne miasta z XV wieku, promenadę, romańską katedrę św. Lovra, loggia miejskie, wieżę zegarową, pałac Cipiko. Kolejne piękne miejsce na naszym szlaku pielgrzymkowym.

Dzień 8 – Fish Piknic

Msza Święta na statku, a potem Fish Piknic- rejs statkiem na dwie wyspy i obiad przy chorwackiej muzyce…

Dzień 9 – Zadar

Nasza pielgrzymka dobiega końca… w Zadarze, mieście położonym w „sercu” Adriatyku, nazywanym przez wielu „małym chorwackim Rzymem”.

Dzień 10 – wracamy do domu


Strona główna

Galerie